Moje święte racje

Czy Ten, który zawsze miał rację próbował na siłę ją udowadniać? Czy Pan Jezus wykłócał się bądź tupał nogą mówiąc, że tak ma być, bo On tak chce, bo ma rację?
On nie przekonywał na siłę swoich przeciwników, tylko głosił to, co uważał za słuszne, nauczał nie rozliczając, mówił, siał słowo i pozwalał każdemu zmierzyć się z tym,
co usłyszał. Zapewne niejeden ze słuchaczy nieprzekonany wracał do domu, by w silnym przeświadczeniu o własnej racji burzyć się przeciwko temu co usłyszał. Ale w sercu niejednokrotnie już kiełkowało ziarno. Może dość szybko, a może powoli, niezauważalnie. Może musiało poczekać jeszcze na deszcz? A może obumrzeć jak zboże ozime? Moc słowa.

Moje dziecko – w pewnym momencie zobaczyłam, że zaczyna mieć poglądy zupełnie różne od moich, w kwestiach zasadniczych – dla mnie nieakceptowane. Zaczynały się spięcia.
Ja forsująca swoje jedynie słuszne zdanie i on – zamykający się na „wszystkowiedzącą najlepiej mamę”. Traciliśmy nić porozumienia. Zarzucił mi kiedyś, że nie słucham tego,
co mówi, że każda dyskusja to właściwie z mojej strony agresywne forsowanie poglądów.
Zabolało, ale dotarło. Przemyślałam to (właściwie dalej myślę) i zobaczyłam siebie jego oczami. Miał rację. Chciałam to zmienić, ale jak? Co zrobić, żeby umieć rozmawiać, umieć słuchać, ale też umieć przekazać to, co naprawdę ważne i słuszne?
Odpowiedź przyszła dość szybko. Usłyszałam w swoim sercu odpowiedź: „Rozmawiaj, mów i nie wymagaj, po prostu czekaj”.

Teraz staram się mówić, dzielić swoimi poglądami, myślami, uczuciami, ale bez oczekiwania natychmiastowej zgody i akceptacji. Nie namawiam, nie przekonuję tylko sieję i czekam aż zakiełkuje. Owszem, wracam do pewnych tematów ale tylko delikatnie „podlewam” to, co powinno się mocno zakorzenić. I mam nadzieję na owoce.

I odkryłam coś jeszcze. Kiedy nie ma rozmów, kiedy brakuje tego „siania” dobrego słowa, natychmiast zaczynają rosnąć chwasty. A jak mawiają mądrzy lekarze – lepiej jednak zapobiegać niż leczyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii krok po kroku, czyli wszystkie wpisy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.